Skip Navigation

Seahawks Athletics

South Lakes High School

.

Seahawks Athletics

South Lakes High School

Seahawks Athletics

South Lakes High School

Game Summaries & Headlines.

Headline

4 months ago

Track and Field Relay Teams Break School Records at Penn Relays

FOR IMMEDIATE RELEASE

 

April 27, 2019

 

SOUTH LAKES TRACK AND FIELD RELAY TEAMS BREAK SCHOOL RECORDS AT PENN RELAYS

 

Both the 4x100 and 4x400 meter girls relay teams from South Lakes High School broke school records at the Penn Relays April 25-26 at the University of Pennsylvania in Philadelphia.

 

Juniors Hannah Waller, Rhema Konadu, sophomore Juviannadean Mullings and freshman Jillian Howard ran a 47.28 to finish 12th out of 611 teams. Along with breaking the school record they set earlier this month at the Lake Braddock Hall of Fame Invitational, they qualified for the National Division championship the following day where they ran a 47.95 for third place.

 

Waller, Mullings and Howard teamed with junior Mary Gregory for a 3:48.52 in the 4x400 meter relay. They finished 10th out of 611 teams and just missed competing in the Championship of the America. The foursome broke their own school record of 3:51.28 set April 6 at the Arcadia Invitational in California.

 

Lead by senior Isabelle Gulgert, the girls 4x800 relay team of juniors Caitlyn Morris, Emily Lannen and freshman Annika Yu ran a 9:26.09 to finish 12th out of 65 teams. The team advanced to the Championship of America race the following day, where they finished in 9:22.06 for seventh place.

 

All three relays team that competed at the Penn Relays finish with 6A State Meet qualifying times.

 

Other members of the SLHS track team battled stormy and rainy conditions competing in the Phoenix Invitational April 26 at Rock Ridge High School in Ashburn.

 

Despite the conditions, juniors Jackson Cooley and Caleb Miller had state-meet qualifying performances. Cooley ran a 11.03 in the 100 meters for third place. Miller won the shot put with a throw of 49-09.50. Miller also finished third in the discus with a region meet mark of 134-06.00.

 

Region meet qualifying marks were also set by:

**Senior Nicole Post in the long jump (16-07.50, 3rd) and 100 meter hurdles (16.00 2nd)

**Senior Kristen Williams in the long jump (16-02.50, 5th)

**Senior Samantha Van Haaren in the high jump (4-10.00, 6th)

 

Williams led a top five finish in the girls 300 hurdles finishing second with a 49.40, followed by fellow seniors Alana Pardo (51.37, 3rd) and Selin Boybeyi (51.39, 4th). All three are Liberty District meet qualifying marks.  Other district meet qualifying performances include: Pardo in the 100 meter hurdles (17.87, 6th), senior Emma Grossback in the 3,200 meters (12:10.91, 3rd),  senior Nicky Napolitano in the 400 meters (52.75, 5th), sophomore Ebi Fiobotei in the 100 meter dash (11.67, 13th) and junior Sarah Jane Brown in the shot put (30-11.00, 5th).

 

South Lakes will begin its May competitions at 5 p.m. on May 1 as host of the Liberty District Jamboree.

 

Seahawks seniors and track alumni will be featured at the Nike Spring Invitational Saturday, May 4 at SLHS. The annual meet which regularly features some of the areas top high school track and field athletes, will also have a reception for South Lakes High School track alumni.

 

The evening will start at 3:15 p.m. when the Class of 2019 will be honored. Competition will begin at 3:45 p.m. and the alumni reception will be from 5 p.m. to 7 p.m.

 

Interested alumni are asked to RSVP for the reception at:

http://evite.me/G3rhh26htm

 

FOR MORE INFORMATION, PLEASE CONTACT HEAD COACH SCOTT RACZKO AT SWRACZKO@FCPS.EDU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SLHS Results at Penn Relays April 25-26 at the University of Pennsylvania, Philadelphia

 

*District qualifier

**Region qualifier

***State qualifier

$School record

THURSDAY, APRIL 25

4x800 Meter Relay

***Caitlyn Morris 2:22.03

***Emily Lannen 2:17.04

***Annika Yu 2:27.03

***Isabelle Gulgert 2:20.00 - 9:26.09 12th (out of 65 teams)

 

 

 

 

 

4x100 Meter Relay

***$Jillian Howard 12.7

***$Juviannadean Mullings 11.2

***$Rhema Konadu 11.5

***$Hannah Waller  11.2 - 47.28 12th (out of 611 teams)

 

4x400 Meter Relay

***$Jillian Howard 59.76

***$Mary Gregory 57.43

***$Juviannadean Mullings 5706

***$Hannah Waller 54.29 - 3:48.52 10th (out of 606 teams)

 

FRIDAY, APRIL 26

4x800 Meter Relay (Championship of America)

***Caitlyn Morris 2:20.62

***Emily Lannen 2:18.77

***Annika Yu 2:23.69

***Isabelle Gulgert 2:19.00 - 9:22.06 7th

 

4x100 Meter Relay (National Division)

Jillian Howard

Juviannadean Mullings

Rhema Konadu

Hannah Waller - 47.95 3rd

 

SLHS Results at the Phoenix Invitational April 26 at Rock Ridge High School, Ashburn, VA

 

*District qualifier

**Region qualifier

***State qualifier

FIELD EVENTS

Long Jump

**Nicole Post 16-07.50 3rd

Samantha Van Haaren 14-09.00 11th

**Kristen Williams 16-02.50 5th

 

Benjamin Hamlett 18-01.00 19th

Hussen Kurtu 17-08.00 25th

 

Triple Jump

Benjamin Hamlett 35-08.00 19th

Hussen Kurtu 38-08.50 8th

 

High Jump

**Samantha Van Haaren 4-10.00 6th

 

Shot Put

*Sarah Jane Brown 30-11.00 5th

Kailin Converse 21-05.00 25th

Beth Matthews 26-05.00 14th

 

***Caleb Miller 49-09.50 1st

Immanuel Semelfort 37-07.50 14th

 

Discus Throw

Sarah Jane Brown 72-07.00 11th

Beth Matthews 66-08.00 16th

Hannah Riso 57-07.00 23rd

 

Nick Bordovsky 84-10.00 26th

Jon Lister 101-00.00 16th

**Caleb Miller 134-06.00 3rd

 

RUNNING EVENTS

100 Meter Hurdles

Mira Cuthill 19.22 12th

*Alana Pardo 17.87 6th

**Nicole Post 16.00 2nd

 

110 Meter Hurdles

Alex Grover 22.89 25th

Hussen Kurtu 17.79 10th

Gabe Simmons 21.31 22nd

 

 

 

 

 

 

 

100 Meter Dash

Jordan Anderson 13.49 14th

Briana Reveron 13.87 18th

 

***Jackson Cooley 11.03 3rd

Daniel Ezidinma 11.72 15th

*Ebi Fiobotei 11.67 13th

 

1600 Meter Run

Marissa Banga 5:34.43 3rd

Kelly Bidwell 5:49.75 11th

Frankie Delmolino 5:52.95 12th

 

Gavin Anthony 4:54.23 16th

Alex Beckner 4:57.91 22nd

Joseph Stidman 4:52.67 13th

 

400 Meter Dash

Sydney Anderson 1:08.60 16th

Sophie Halkett 1:05.42 6th

Rita Mazumder 1:08.67 17th

 

Joshua Gregory 53.48 9th

*Nicky Napolitano 52.75 5th

Will Shapiro 56.97 23rd

 

300 Meter Hurdles

*Selin Boybeyi 51.39 4th

*Alana Pardo 51.37 3rd

*Kristen Williams 49.40 2nd

 

Alex Grover 49.22 23rd

Hussen Kurtu 44.46 8th

 

800 Meter Run

Olivia Cochis 2:48.42 18th

Tina Habibi 2:33.21 7th

Juana Hernandez 2:49.85 20th

 

Miguel Mazumder 2:08.89 11th

David Ramirez 2:06.72 5th

Vincent Prudhomme 2:18.60 24th

 

200 Meter Dash

Jordan Anderson 27.66 6th

Nicole Post 27.54 5th

Briana Reveron 28.80 15th

 

Daniel Ezidinma 24.44 19th

Ebi Fiobotei 23.95 11th

Nicky Napolitano 23.65 7th

 

 

 

3,200 Meter Run

*Emma Grossback 12:10.91 3rd

 

Stephen Esse 10:56.47 17th

Thomas LaRow 11:11.69 23rd

Liam Lawrence 11:04.75 20th

 

 

 

 


https://southlakesathletics.org
Advertisement Advertisement