Skip Navigation

Seahawks Athletics

South Lakes High School

.

Seahawks Athletics

South Lakes High School

Seahawks Athletics

South Lakes High School

Game Summaries & Headlines.

Headline

1 month ago

GREGORY LEADS SOUTH LAKES TO AN IMPRESSIVE SHOWING AT LIBERTY PREMIER INVITATIONAL TRACK AND MEE

GREGORY LEADS SOUTH LAKES TO AN IMPRESSIVE SHOWING AT LIBERTY PREMIER INVITATIONAL TRACK AND MEET

 

 

LYNCHBURG - Yet another sophomore sprinter had an outstanding performance for the South Lakes High School indoor track team at the Liberty Premier Invitational Meet January 12-13 at Liberty University.

Mary Gregory finished second in the 300 meter dash with a 6A State Meet qualifying time of 41.25 on the first day of the meet. She followed that up the next day by winning the 500 meter dash with a Region qualifying time of 1:18.49 and joining senior Aly Rayle, junior Nicole Post and sophomore Hannah Waller in placing first in the 4x400 meter relay with a 4:00.28, also a state qualifier.

There were several state meet qualifying performances for the Seahawks, including:

  • Waller in the long jump (18-00.00, 2nd)
  • Senior Ronak Cuthill in the shot put  (47-11.00, 5th)
  • Senior Alex Loukili in the 1,600 meter run (4:24.59, 4th)
  • Senior Sean Casey in the 1,000 meter run (2:33.20, 3rd)
  • Loukili, Casey, senior Alex Wallace and junior Stevie Jones in the 4x400 meter relay (3:28.64, 3rd).

Jones also had a region qualifying time in the 55 meter dash with a 6.70 in the trials and a 6.86 in the finals (13th). Senior Jamie Richards qualified for the region championship in the shot put with a throw of 36-06.50 (5th).

Junior Isabelle Gulgert continued her winning ways, taking the 1,000 meter run title with a 3:06.63 (region meet qualifying time).

At the district meet Jan. 12 at the Thomas Jefferson Community Center in Arlington, junior Andrew Delgado threw a 41-02.75 in the shot put to qualifying for the Liberty Conference championship meet next month.

SLHS will close out the regular season this weekend by sending part of the team to the New Balance Games in New York and to the district meet at Episcopal High School in Alexandria.

For more information, please contact SLHS Track Coach Scott Raczko at swraczko@fcps.edu.

 

SLHS RESULTS FROM THE LIBERTY PREMIER INVITATIONAL JAN.12-13, 2018

 

*District qualifier

**Region qualifier

***State qualifier

FIELD EVENTS

Long Jump

***Hannah Waller 18-00.00 2nd

Kristen Williams 13-00.75 48th

 

*Stevie Jones 19-01.25 11th

Caelan Nzamba 17-09.00 33rd

 

Triple Jump

Kristen Williams 30-10.75 27th

 

Caelan Nzamba 36-05.00 23rd

 

High Jump

*Caelan Nzamba 5-04.00 11th

 

Shot Put

*Megan Allison 27-10.50 18th

**Jamie Richards 36-06.50 5th

Molly Shapiro 23-10.50 38th

 

***Ronak Cuthill 47-11.00 5th

Jon Lister 34-07.00 10th

*Caleb Miller 40-11.00 10th

 

Pole Vault

*Ammar Faroun 11-06.00 9th

*Mikko Laquindanum 11-00.00 11th

*Asher Levy-Myers 11-06.00 9th

Caleb Miller 9-00.00 18th

 

RUNNING EVENTS

55 Meter Dash

Megan Allison 8.22 65th

Tina Habibi 8.52 81st

*Rhema Konadu 7.69 prelims, 7.75 finals 13th

Jamie Richards 8.68 85th

Alyssa Smith 7.82 27th

 

Philip Deligianis Niemi 7.57 81st

**Stevie Jones 6.70 prelims, 6.86 finals 13th

*Pape Ndiaye 6.90 17th

Will Shapiro 7.43 75th

 

55 Meter Hurdles

Alison Gilbert 10.94 45th

Skylar Montgomery 10.83 40th

*Alana Pardo 10.18 28th

*Kristen Williams 9.83 20th

 

*Kojo Kumi-Darfour 9.03 27th

Caelan Nzamba 9.48 34th

 

 

4x200 Meter Relay

Rhema Konadu 28.4

Alana Pardo 28.4

Skylar Montgomery 28.9

Alyssa Smith 27.6 - 1:53.38 16th

 

Asher Levy-Myers 26.3

Philip Deligianis Niemi 24.7

Will Shapiro 28.0 (baton)

Tijani Ali-Musa 24.3 - 1:43.56 29th

 

1600 Meter Run

Jordan Anderson 5:43.18 36th

Sydney Anderson 5:52.89 50th

Marissa Banga 5:39.18 27th

Kelly Bidwell 5:49.58 48th

Olivia Cochis 6:07.27 70th

Emily Lannen 5:46.29 42nd

Kata Major 6:04.31 64th

Beth Matthews 6:00.07 58th

Caitlyn Morris 5:32.47 17th

 

Peter Delmolino 5:01.01 78th

Nicky Gryski 4:47.67 30th

***Alex Loukili 4:24.59 4th

Webb Nims 4:54.41 50th

Josh Umbrell 4:57.62 64th

Owen Walker 5:00.82 76th

Calvin Warstler 4:47.29 29th

 

500 Meter Dash

Olivia Abbey 1:26.61 26th

**Mary Gregory 1:18.49 1st

*Nicole Post 1:21.97 7th

*Aly Rayle 1:22.45 11th

Molly Shapiro 1:31.58 54th

 

*Brandon Crisp 1:11.29 21st

Nicky Napolitano 1:15.08 50th

*David Ramirez 1:11.57 25th

*Aidan Smith 1:11.74 27th

Otman Srayi 1:12.21 32nd

*Alex Wallace 1:08.81 12th

 

1000 Meter Run

Jordan Anderson 3:19.51 24th

Sydney Anderson 3:22.88 32nd

Marissa Banga 3:21.90 31st

Kelly Bidwell 3:27.56 47th

Olivia Cochis 3:36.38 73rd

**Isabelle Gulgert 3:06.63 1st

Emily Lannen 3:20.30 28th

Kata Major 3:24.49 38th

Beth Matthews 3:23.74 34th

Ambika Minocha 3:26.45 43rd

*Caitlyn Morris 3:17.40 17th

*Reagan Tobias 3:16.48 13th

 

***Sean Casey 2:33.20 3rd

Peter Delmolino 2:47.63 34th

Nicky Gryski 2:47.38 33rd

Webb Nims 2:53.65 58th

Josh Umbrell 2:49.15 42nd

*Owen Walker 2:44.41 20th

*Calvin Warstler 2:46.70 31st

 

300 Meter Dash

Olivia Abbey 47.83 99th

Alison Gilbert 48.28 104th

***Mary Gregory 41.25 2nd

Tina Habibi 47.50 96th

Rhema Konadu 45.32 52nd

Skylar Montgomery 47.01 89th

Alana Pardo 46.03 68th

*Nicole Post 44.04 23rd

Aly Rayle 45.64 60th

Jamie Richards 50.12 119th

Molly Shapiro 46.97 88th

Alyssa Smith 45.05 52nd

Kristen Williams 46.12 71st

 

Tijiani Ali-Musa 38.59 47th

Brandon Crisp 38.64 48th

Philip Deligianis Niemi 41.84 106th

Ammar Faroun 39.98 86th

Kojo Kumi-Darfour 38.73 51st

Mikko Laquindanum 40.56 90th

Asher Levy-Myers 39.32 71st

Jonny Luu 41.70 104th

Nicky Napolitano 39.39 74th

*Pape Ndiaye 37.52 22nd

Caelan Nzamba 38.91 71st

Will Shapiro 40.18 88th

Aidan Smith 39.46 76th

*Otman Srayi 38.48 46th

*Alex Wallace 36.97 10th

 

4x400 Meter Relay

***Aly Rayle 62.1

***Mary Gregory 59.9

***Nicole Post 60.9

***Hannah Waller 57.1 - 4:00.28 1st

 

Emily Lannen 62.6

Isabelle Gulgert 62.6

Reagan Tobias 66.4

Jordan Anderson 64.5 - 4:16.34 7th

 

***Alex Loukili 53.4

***Alex Wallace 51.8

***Sean Casey 51.3

***Stevie Jones 51.9 - 3:28.64 3rd

 

Brandon Crisp 55.8

Kojo Kumi-Darfour 54.0

David Ramirez 54.8

Otman Srayi 55.6 - 3:40.44 15th

 

Calvin Warstler 57.8

Nicky Gryski 58.0

Peter Delmolino 55.4

Owen Walker 59.4 - 3:50.99 26th


http://southlakesathletics.org
Advertisement Advertisement