Skip Navigation

Seahawks Athletics

South Lakes High School

.

Seahawks Athletics

South Lakes High School

Seahawks Athletics

South Lakes High School

Game Summaries & Headlines.

Headline

1 week ago

TRACK AND FIELD TEAMS HEAT UP IN NEW YORK

 
FOR IMMEDIATE RELEASE
 
January 7, 2018
 
SLHS TRACK HAS SEVEN STATE QUALIFYING PERFORMANCES AND BREAKS SCHOOL AND MEET RECORDS AT NEW YORK INVITATIONAL
 
STATEN ISLAND, NY - Hannah Waller won the 300 meters and anchored the winning 4x200 relay team with record-breaking performances to highlight the South Lakes High School indoor track and field team’s results at The Freedom Games January 6 at the Ocean Breeze Sports Complex.
 
The sophomore sprinter had the fastest time after the preliminaries with a 38.94, which broke the school record of 39.46 set by Kendyl Baugh during the 1986-1987 season. She then improved on that time in the finals with a school and meet record time of 38.74.
 
Waller and fellow sophomores Rhema Konadu, Mary Gregory and Alyssa Smith won the 4x200 meter relay in a school-record time of 1:43.91. The previous mark of 1:45.38 was set by Cassandra Broffitt, Kristin McCabe, Jeraldine Cofie and Carielle Doe during the 1997-1998 season.
 
Along with the school record, that relay team qualified for the 6A State Championship meet as did the boys’ 4x800 meter team of seniors Sean Casey, Owen Walker, Alex Loukili and junior Calvin Warstler. They finished third with a time of 8:11.93.
 
Casey and Loukili also had state-meet qualifying times in individual events: Casey ran 4:26.82 for 13th in the 1,600 meters and Loukili turned in a 2:35.55 in the 1,000 meters for fifth place.
 
Junior Isabelle Gulgert finished third in the 1,600 meters with a 5:04.61, which also qualifies her for the state meet. 
 
And for the second consecutive meet, senior Ronak Cuthill has had a state-meet qualifying throw in the shot put. This time his distance of 48-07.00 and was good for third place.
 
There were also two region-meet qualifying marks for SLHS in the meet: Gregory ran a 42.04 in the 300 meters for ninth place and the 4x200 meter relay team of seniors Pape Ndiaye, Brandon Crisp, Alex Wallace and junior Stevie Jones finished 13th with a time of 1:34.96.
 
SLHS also had competitors at a meet Saturday at Episcopal High School, where senior Hathem Mohamed finished second in high jump with a Liberty District meet qualifying leap of 5-05.00. Sophomore Caleb Miller’s 40-10.00 won the shot put and was a district-meet qualifying throw.
 
Seahawks athletes will compete at the Liberty Premier Invitational January 12-13 at Liberty University and a district meet January 13 at Thomas Jefferson Community Center in Arlington.
 
 
For more information, contact Scott Raczko, SLHS Head Track and Field Coach, at swraczko@fcps.edu 
SLHS Indoor Results at the Freedom Games January 6, 2018 at Staten Island, NY
*District qualifier
**Region qualifier
***State qualifier
FIELD EVENTS
Triple Jump
Caelan Nzamba 36-06.25 (33rd, Red)
 
Shot Put
*Jamie Richards 31-06.75 (10th, Red)
 
***Ronak Cuthill 48-07.00 (3rd, Red)
 
Pole Vault
*Ammar Faroun 11-06.00 (3rd, White)
*Asher Levy-Myers 10-06.00 (8th, White)
 
RUNNING EVENTS
4x800 Meter Relay
Aly Rayle 2:31
Reagan Tobias 2:32
Jordan Anderson 2:37
Isabelle Gulgert 2:25 - 10:07.31 (6th, Red)
 
Emily Lannen 2:31
Caitlyn Morris 2:34
Sydney Anderson 2:41
Marissa Banga 2:38 - 10:27.43 (12th, Red)
 
Beth Matthews 2:51
Jade Pequignet 3:06
Kelly Bidwell 2:51
Ellen Ha 2:55 - 11:44.53 (24th, Red)
 
***Sean Casey 1:58
***Owen Walker 2:07
***Calvin Warstler 2:05
***Alex Loukili 2:00 - 8:11.93 (3rd, Red)
 
 
Peter Delmolino 2:12
David Ramirez 2:11
Josh Umbrell 2:18
Nicky Gryski 2:14 - 8:57.03 (17th, Red)
 
55 Meter Hurdles
*Skylar Montgomery 10.16 (19th, White)
*Alana Pardo 10.34 (24th, White)
*Kristen Williams 9.85 (12th, White)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4x200 Meter Relay
***Rhema Konadu 27.12 prelims, 27.2 finals
***Mary Gregory 26.0 prelims, 25.6 finals
***Alyssa Smith 27.16 prelims, 27.2 finals
***Hannah Waller 25.0 prelims, 23.8 finals - 1:45.57 prelims; 1:43.91 finals (1st, Red) SCHOOL RECORD
 
Tina Habibi 30.0
Kristen Williams 29.6
Jamie Richards 30.0
Molly Shapiro 29.2 - 1:59.09 (15th, White)
 
**Pape Ndiaye 24.5
**Brandon Crisp 23.5
**Alex Wallace 23.6
**Stevie Jones 22.85 - 1:34.96 (13th, Red)
 
Nicky Napolitano 24.7
Carson Frutchey 23.9
Kojo Kumi-Darfour 24.7
Tijani Ali-Musa 23.7 - 1:37.30 (24th, Red)
 
Devin Miles 25.9
Ammar Faroun 24.3
Will Shapiro 25.5
Asher Levy-Myers 25.0 - 1:40.94 (18th, White)
 
1600 Meter Run
Marissa Banga 5:39.34 (40th, Red)
Kelly Bidwell 5:59.26 (39th, White)
Olivia Cochis 6:04.20 (10th, Blue)
***Isabelle Gulgert 5:04.61 (3rd, Red)
Ellen Ha 6:23.15 (24th, Blue)
Beth Matthews 5:59.30 (40th, White)
Caitlyn Morris 5:33.41 (31st, Red)
Jade Pequignet 6:32.25 (40th, Blue)
 
***Sean Casey 4:26.82 (13th, Red)
Peter Delmolino 4:59.47 (83rd, White)
Nicky Gryski 4:55.97 (63rd, White)
Liam Lawrence 5:14.88 (48th, Blue)
Webb Nims 4:58.49 (79th, White)
Owen Walker 4:44.34 (56th, Red)
Calvin Warstler 4:47.01 (65th Red)
 
600 Meter Dash
Ambika Minocha 1:54.91 (24th, White)
Nicole Post 1:46.34 (22nd Red)
Aly Rayle 1:44.12 (16th, Red)
Reagan Tobias 1;47.64 (28th, Red)
 
John Eggeman 1:29.29 (10th, Red)
Aidan Smith 1:32.78 (33rd, Red)
 
1000 Meter Run
Jordan Anderson 3:21.41 (28th, Red)
Sydney Anderson 3:25.05 (14th, White)
Olivia Cochis 3:34.13 (41st, White)
*Emily Lannen 3:16.01 (1st, White)
Ambika Minocha 3:28.52 (20th, White)
 
Liam Lawrence 3:05.63 (27th, Blue)
***Alex Loukili 2:35.55 (5th, Red)
Webb Nims 2:55.29 (42nd, White)
David Ramirez 2:53.51 (28th, White)
Josh Umbrell 2:54.26 (31st, White)
 
300 Meter Dash
**Mary Gregory 42.04 (9th, Red)
Tina Habibi 48.13 (94th, White)
Rhema Konadu 46.02 (89th, Red)
Skylar Montgomery 49.51 (124th, White)
Alana Pardo 46.99 (58th, White)
*Nicole Post 43.70 (39th, Red)
Molly Shapiro 48.72 (109th, White)
Alyssa Smith 46.76 (51st, White)
***Hannah Waller 38.94 prelims; 38.74 finals (1st, Red) MEET & SCHOOL RECORD
 
Tijani Ali-Musa 39.75 (93rd, Red)
*Brandon Crisp 38.27 (5th, White)
*John Eggeman 37.48 (37th, Red)
Carson Frutchey 39.58 (47th, White)
*Stevie Jones 37.22 (26th, Red)
Kojo Kumi-Darfour 39.98 (60th, White)
Devin Miles 40.94 (88th, White)
Nicky Napolitano 40.35 (75th, White)
Pape Ndiaye 39.21 (29th, White)
Will Shapiro 41.55 (107th, White)
Aidan Smith 39.24 (82nd, Red)
*Alex Wallace 37.35 (30th, Red)


http://southlakesathletics.org
Advertisement Advertisement